Log In Sign Up

Random Grocery Question!!


Forum: 2011 Playroom

Notices

Welcome to the JustMommies Message Boards.

We pride ourselves on having the friendliest and most welcoming forums for moms and moms to be! Please take a moment and register for free so you can be a part of our growing community of mothers. If you have any problems registering please drop an email to boards@justmommies.com.

Our community is moderated by our moderation team so you won't see spam or offensive messages posted on our forums. Each of our message boards is hosted by JustMommies hosts, whose names are listed at the top each board. We hope you find our message boards friendly, helpful, and fun to be on!

Reply Post New Topic
  Subscribe To 2011 Playroom LinkBack Topic Tools Search this Topic Display Modes
  #21  
July 2nd, 2010, 09:17 AM
markswife's Avatar Mega Super Mommy
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,683
we go once a week and spend between 50 and 100 depending on how much meat and pop we buy. We've been eating out a lot lately because I don't feel like cooking and nothing we have in the house sounds good. I'm trying to get better but the nausea is just making that impossible.
__________________
Reply With Quote
  #22  
July 2nd, 2010, 09:28 AM
MommyMelissa's Avatar *Melissa*
Join Date: Jul 2010
Location: Ft Lauderdale FL
Posts: 1,676
O goodness! I spend about 400 a month on true groceries. Now we eat out maybe 1-2 times a week just to get out and do something as a family. It's funny, I always go shopping for food when I am starving and grab EVERYTHING and it goes to waste! ughh!! haha

http://lmtm.lilypie.com/LQuUm4.png

Last edited by MommyMelissa; July 2nd, 2010 at 09:30 AM.
Reply With Quote
  #23  
July 2nd, 2010, 12:27 PM
prantastic4
Guest
Posts: n/a
Lately, it's been every other week. I spend about $300 a month, but it's never enough, so I have to go in sometimes and get juice, or milk or bread, or something.
Reply With Quote
  #24  
July 2nd, 2010, 01:49 PM
Mommy2Aiden's Avatar Platinum Supermommy
Join Date: Nov 2005
Posts: 5,880
Our budget is $400 a month for food, tolietries, diapers, wipes, dog food, cosmetics, cleaners, and eating out.

We go shopping every 2 weeks and in between as needed. We have our set amount each month and once it is gone it is gone. We have ate out WAY to much in the past months and we agreed to no more of that. So if there is money left over at the end of the month we have a special treat out (besides fast food or something quick once or twice a month).
__________________

Reply With Quote
  #25  
July 2nd, 2010, 02:31 PM
JessnMatt11
Guest
Posts: n/a
We spend about $100 a week, maybe more. I need to get better about coupons and meal planning.
Reply With Quote
  #26  
July 2nd, 2010, 03:43 PM
Doodle's Avatar Platinum Supermommy
Join Date: Oct 2007
Location: Orlando-ish Florida
Posts: 10,919
between $650 and $800 / mo. It depends on what we run out of and how good the coupons are. 2 of us are gluten free, which comes at a significant cost increase (1 lb regular pasta = 79 cents on sale, 1lb gluten free pasta is $6-8 dollars depending on brand! )i bake a lot of things myself to cut some costs but the GF baking supplies can be outrageous too. One of my kids is sensitive to dairy and soy so we have to keep him in almond milk (about $6 a gallon). We are feeding 7 people, though the baby isnt eating much yet.
__________________
Visit my photography page
Erin, Mama to 6 little birds



Reply With Quote
Reply

Topic Tools Search this Topic
Search this Topic:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off



All times are GMT -7. The time now is 03:33 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2014, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0