Log In Sign Up

How "Essential" are they really?


Forum: Homeschooling

Notices

Welcome to the JustMommies Message Boards.

We pride ourselves on having the friendliest and most welcoming forums for moms and moms to be! Please take a moment and register for free so you can be a part of our growing community of mothers. If you have any problems registering please drop an email to boards@justmommies.com.

Our community is moderated by our moderation team so you won't see spam or offensive messages posted on our forums. Each of our message boards is hosted by JustMommies hosts, whose names are listed at the top each board. We hope you find our message boards friendly, helpful, and fun to be on!

Reply Post New Topic
  Subscribe To Homeschooling LinkBack Topic Tools Search this Topic Display Modes
  #1  
June 22nd, 2007, 06:56 PM
Platinum Supermommy
Join Date: Apr 2005
Posts: 5,231
Okay, so at the sale today I got my curriculum book for like $12 which is GREAT!
But under the teacher materials they list books and essential materials...some of which includes four sets of flashcards for 14.95!!!!...
So....If I were to get ALL the "essential" materials on top of the two workbooks I still need it would add $71 dollars to my total!! YIKES!!!
They want you to buy four sets of flashcards at 14.95$ each, then get another set of learning games ( I had already factored in one set of learning games- I really wanted to get those...but do I really need two?
Two sets of learning games and four sets of flashcards?? REALLY? Are these essential?

I looked through the lessons and these materials are incorporated, but I guess I won't find out if they are absolutely necessary until I get there... OY...

This is for math, and I feel really inadequate for math since I did so terrible at it and apparently with this curriculum they will be learning addition facts too(one set of flashcards) But surely I can MAKE flashcards. Seriously, that is WAY to expensive just for flashcards. I guess one of the sets come with a song tape...BIG DEAL!! They are still $14.95!!!

So....All this to say....I can make these flashcards, right? You don't think I'm short changing myself by not getting all the "essential" materials, do you?
(Nevermind the "recommended) materials list! Yeesh! How much money do they think we have to spend on ONE subject??
__________________

Reply With Quote
  #2  
June 22nd, 2007, 07:34 PM
Butter's Avatar Heather the Mama Duk
Join Date: Oct 2005
Location: San Antonio TX
Posts: 28,853
Sure you can make flashcards. Or you can buy them way cheaper. They are around $7 each set at the school supply store by me. You can get them at Staples and places like that, too, usually.
__________________


~Heather, wife to Jamie (15 years; June 5, 1998) and mom to
Ani - 14 (February 15, 2000), Cameron - 12 (October 3, 2001),
Fritz - 7 (July 11, 2006), and Adrian - 5 (June 19, 2008)
Smaller on the Outside

Reply With Quote
  #3  
June 22nd, 2007, 07:36 PM
Veteran
Join Date: May 2006
Location: Louisiana
Posts: 272
Send a message via MSN to CharmieCM
My math is very expensive, which suprised me, but thinking about it now, I think that a math with manipulatives and games is essential. The math we use doesn't use any flash cards, ever, but I agree...if they're essential, you can make them or buy them at wal-mart!!

For comparison's sake, we're using Right Start, which I got used for $85.00 shipped. It costs anywhere from 100-150 per yer for the complete package new from the company. I agonized over the cost, but since our choice this year was NOT working, I finally decided to take the plunge.
__________________
Charlotte, midwife mama to Samuel and Atley, mourning the loss of our "March Baby"
Reply With Quote
  #4  
June 22nd, 2007, 08:13 PM
Platinum Supermommy
Join Date: Apr 2005
Posts: 5,231
Well this one is 48.60$ for the curriculum two workbooks and one set of numbers charts and games.
All this stuff I mentioned would add 71$ to that...That is just WAYYY to much for us; especially since he's only four.
These are kind of specialized flashcards to a degree I guess- one shows dots like a domino to show addition facts, then there's a plain addition facts one, then a family facts one, then a numbers concepts one...but I seriously think I can make all these; I could use stickers even...I don't know. I'll have to look around.
__________________

Reply With Quote
  #5  
June 22nd, 2007, 11:30 PM
joandsarah77's Avatar Platinum Supermommy
Join Date: Jan 2006
Location: Australia
Posts: 5,547
There are sites with printable flashcards and I think also ones that you can make to what you need before printing. But sticker dots should do just fine.
__________________





"Cats are keen, cats are great, cats are clean they lick your plate."
Reply With Quote
  #6  
June 23rd, 2007, 04:05 AM
jhmomofmany's Avatar Look! A Dancing Banana!
Join Date: Jan 2007
Location: Upper Michigan
Posts: 14,233
Send a message via Yahoo to jhmomofmany
Since you know roughly what the cards are supposed to look like I don't see any reason why you can't just make them.
__________________
~Jennifer, wife of one, mother of many

Robert: 18 Raechel: 17 Daniel: 14 Joseph: 12 Thomas: 10 Mary Mae: 6 Lucy Marie: 4 and John Anthony, 1!!

Always Missing our Angels: Hope (7-8-06 @36w) and Francis (7-4-12 @12w)


I've lost 60 pounds, and I'm stronger than ever! No gimmicks, no BS, just exercise, nutrition, and support from the awesome Fitness and Weight Loss board here at JM!! Click the blinkie to join us!



Reply With Quote
  #7  
June 23rd, 2007, 06:27 AM
Platinum Supermommy
Join Date: Mar 2007
Location: The Sunshine State
Posts: 7,692
I don't know if you have a Dollar Tree around you, but I have gotten 3 sets of flash cards for $1 each. They have addition and subraction and multiplication, but I just got the number recognition and alphabet ones. They are from $2.50 - $3 at Wal Mart. I agree though, if you can see them, you can make them yourself. Index cards and sticker dots or a sharpie.
__________________

Reply With Quote
  #8  
June 23rd, 2007, 10:43 AM
Platinum Supermommy
Join Date: Apr 2005
Posts: 5,231
YAY!! Then I don't have to be dismayed!
I was so excited about getting the curriculum for cheap and then I saw the essentials list and was like uh oh...
Seriously, 14.95 for flashcards...one set said there were only 20 in there too!! YIKES!
__________________

Reply With Quote
  #9  
June 23rd, 2007, 03:46 PM
~hsingtreehouse~
Guest
Posts: n/a
I would make them. I made Scotty's alphabet ones too. It is definitely tempting for us just starting out homeschoolers to want the crispy shiny new stuff, but come on! LOL We are definitely on a budget here. As a matter of fact, I have spent my week scouring local libraries for the books offered by the sonlight curriculum. I have found all the ones I wanted and now I am going to order the teacher guide and start doing some of it with Scotty. BUT at 4, you have so much time to learn all that stuff, and you have time to figure out what works. I'd say that before you pick anything expensive, sample it and see how your child likes it. Then, if it is working for him and you want to invest the money for more of it, then you can do so without guilt!
Reply With Quote
Reply

Topic Tools Search this Topic
Search this Topic:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off



All times are GMT -7. The time now is 01:13 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2014, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0