Log In Sign Up

FIAR opinions


Forum: Homeschooling

Notices

Welcome to the JustMommies Message Boards.

We pride ourselves on having the friendliest and most welcoming forums for moms and moms to be! Please take a moment and register for free so you can be a part of our growing community of mothers. If you have any problems registering please drop an email to boards@justmommies.com.

Our community is moderated by our moderation team so you won't see spam or offensive messages posted on our forums. Each of our message boards is hosted by JustMommies hosts, whose names are listed at the top each board. We hope you find our message boards friendly, helpful, and fun to be on!

Reply Post New Topic
  Subscribe To Homeschooling LinkBack Topic Tools Search this Topic Display Modes
  #1  
July 13th, 2007, 10:25 AM
Veteran
Join Date: May 2005
Location: Michigan
Posts: 392
Hi ladies,

I want your advice/opinions on FIAR. I found Vol. 1-4, story disks, and the Christian character supplement for $80.00 Is that a good deal and would you recommend buying all of them or just one at a time?

Thanks
__________________

Alena and Troy

Alex
Reply With Quote
  #2  
July 13th, 2007, 04:14 PM
joandsarah77's Avatar Platinum Supermommy
Join Date: Jan 2006
Location: Australia
Posts: 5,547
That is for all the books? for all 4 volumes? Wow yes that is an excellent deal! I spent about $280 for volume 1 from Australian supplier, that was the manual, books, plus the character supplement.

Just adding that even if you don't like FIAR or every single book, that that is still a bargin for all those great books.
__________________





"Cats are keen, cats are great, cats are clean they lick your plate."
Reply With Quote
  #3  
July 13th, 2007, 06:35 PM
Butter's Avatar Heather the Mama Duk
Join Date: Oct 2005
Location: San Antonio TX
Posts: 28,853
Is that just for the volumes or for the volumes plus books? I believe Jo's package included the books. Each volume regularly sells for around $20. The story disks are included in the volumes, but the ones you are talking about may be the pre-colored and laminated ones. You can buy the volumes used on Amazon or eBay for as little as $12 or 15 (sometimes less) each so you can get them for less than $80 total. I personally wouldn't get the whole kit and caboodle at once. You may not like it. It's not near a complete curriculum, and, IMO, not even as complete as they claim. You have to supplement a lot to be reasonable to use as the major part of your curriculum.
__________________


~Heather, wife to Jamie (15 years; June 5, 1998) and mom to
Ani - 14 (February 15, 2000), Cameron - 12 (October 3, 2001),
Fritz - 7 (July 11, 2006), and Adrian - 5 (June 19, 2008)
Smaller on the Outside

Reply With Quote
Reply

Topic Tools Search this Topic
Search this Topic:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off



All times are GMT -7. The time now is 11:33 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2014, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0