Log In Sign Up

How much do you spend on groceries a week?


Forum: Large Families

Notices

Welcome to the JustMommies Message Boards.

We pride ourselves on having the friendliest and most welcoming forums for moms and moms to be! Please take a moment and register for free so you can be a part of our growing community of mothers. If you have any problems registering please drop an email to boards@justmommies.com.

Our community is moderated by our moderation team so you won't see spam or offensive messages posted on our forums. Each of our message boards is hosted by JustMommies hosts, whose names are listed at the top each board. We hope you find our message boards friendly, helpful, and fun to be on!

Reply Post New Topic
  Subscribe To Large Families LinkBack Topic Tools Search this Topic Display Modes
  #1  
November 7th, 2013, 08:32 AM
pattyandthemoos's Avatar Administrator
Join Date: Feb 2004
Location: Michigan
Posts: 61,636
When I was couponing I spent less but I've gotten too lazy to coupon. We usually spend close to $200 a week on groceries. We have five kids so I don't think that's too bad but we do spend a lot of money on food!
__________________


Missing my Mommy Weightloss & Fitness girls. You're the best!
Reply With Quote
  #2  
November 7th, 2013, 09:38 AM
Mega Super Mommy
Join Date: Mar 2012
Location: Australia
Posts: 1,184
We grow a lot of our own fruits and veggies so that really helps.
$40 on a pick and pack fruit/veg box for the things we can't grow
Then about $100 on other items. We buy a lot of local things which keeps the prices down.

This is for 8 people.
Reply With Quote
  #3  
November 7th, 2013, 10:29 AM
Farmers-wife's Avatar Platinum Supermommy
Join Date: Mar 2008
Posts: 6,201
About $250, maybe more. Including dog food, diapers, etc.
Reply With Quote
  #4  
November 7th, 2013, 11:32 AM
UrbanMomma's Avatar Platinum Supermommy
Join Date: Feb 2007
Location: Somewhere near Detroit, MI
Posts: 8,917
Send a message via Yahoo to UrbanMomma
a lot. Probably $300 or more a week, for 12 people.
__________________
Jenifer....The Queen Bee
#12 is on the way
Reply With Quote
  #5  
November 7th, 2013, 11:51 AM
4 Boys & 4 Girls !
Join Date: Apr 2011
Posts: 3,563
I would say right now, about $300 or less thats just for food no toiletries and household things. I think we would spend less if we didnt buy local organic and special slaughtered meat like lamb and goat ect and chicken though.

My 3 older kids dont live at home 2 live of them have their own home, so this is really only for 7 of us! 5 kids and DH and I.
__________________
Reply With Quote
  #6  
November 7th, 2013, 12:41 PM
Mom to 8 amazing kids
Join Date: May 2010
Location: Melba, Idaho
Posts: 2,630
Sadly whether I had all 8 kids here or not I spend close to the same, but I homeschool so that means I make all meals where as before I mainly did dinners.

I spend about $300 every two weeks. If I averaged it monthly it could vary between $600-$800 a month. This includes everything though, chicken food, dog food, toiletries, ect...
__________________
Reply With Quote
  #7  
November 7th, 2013, 07:05 PM
#6 otw for us:)
Join Date: Aug 2013
Location: in the snow
Posts: 124
Yup, we're in the same range, typically $350 every 2 weeks, about another $75 every 2 weeks on toiletries. Baby boy isn't due until January and the next youngest is 5, the other 4 kidos are all boys so that number will change once we add in diapers and AF supplies...
Our family is 2 adults and 5 kids, one on the way, and only 6little fish as far as pets go:-) all of our kidos are with us all the time, the other parent for the kidos with a dad or mom outside of us is not around so this is 7days/week, fulltime kidos and adults wouldn't have it any other way(not that there is a choice)!!
Reply With Quote
  #8  
November 8th, 2013, 09:20 AM
Platinum Supermommy
Join Date: Nov 2004
Posts: 8,296
I've kept track in the past, and it's about $300 a week. That might sound high considering we only have 5, but that's how it is here, wages are high and cost of living is high too.
__________________
mom of 5 girls
Reply With Quote
  #9  
November 11th, 2013, 03:37 PM
kellyowens's Avatar forever learning
Join Date: Jan 2013
Location: south central MI
Posts: 504
There are 11 of us and we spend approx $400/wk on groceries (food, toiletries, and cleaning supplies).
Reply With Quote
  #10  
November 12th, 2013, 04:55 AM
Platinum Supermommy
Join Date: Mar 2005
Location: Andrews AFB, MD
Posts: 15,494
Maybe $150? I budget $800 a month, but that also includes cleaning supplies, pet food, etc. No more diapers - yay!
Reply With Quote
Reply

Topic Tools Search this Topic
Search this Topic:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off



All times are GMT -7. The time now is 05:58 PM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2014, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0