Log In Sign Up

How much


Forum: Large Families

Notices

Welcome to the JustMommies Message Boards.

We pride ourselves on having the friendliest and most welcoming forums for moms and moms to be! Please take a moment and register for free so you can be a part of our growing community of mothers. If you have any problems registering please drop an email to boards@justmommies.com.

Our community is moderated by our moderation team so you won't see spam or offensive messages posted on our forums. Each of our message boards is hosted by JustMommies hosts, whose names are listed at the top each board. We hope you find our message boards friendly, helpful, and fun to be on!

Reply Post New Topic
  Subscribe To Large Families LinkBack Topic Tools Search this Topic Display Modes
  #1  
November 18th, 2004, 08:28 AM
Cindermella
Guest
Posts: n/a
do you spend on milk and bread each week
Reply With Quote
  #2  
November 18th, 2004, 09:08 AM
zonapellucida
Guest
Posts: n/a
We have been going to the bread store becasue we go through at least 5 loaves plus buns ect. a week so $10.00 and for milk $35.00 a week easy.
Reply With Quote
  #3  
November 18th, 2004, 09:17 AM
YankeeMom
Guest
Posts: n/a
I probably spend $5-10 a MONTH on milk. We go through less than a gallon a week Bread, it's about a loaf a week so about $1.50-3.00/week (whole wheat).
Reply With Quote
  #4  
November 18th, 2004, 09:28 AM
zonapellucida
Guest
Posts: n/a
Quote:
Originally posted by YankeeMom@Nov 18 2004, 01:17 PM
I probably spend $5-10 a MONTH on milk. We go through less than a gallon a week Bread, it's about a loaf a week so about $1.50-3.00/week (whole wheat).
<div align="right"><{POST_SNAPBACK}>
[/quote]


What are you feeding your family????? LOL My kids go through a loaf of bread just making toast for everyone! And over a gallon of milk a day!
Reply With Quote
  #5  
November 18th, 2004, 10:50 AM
Cindermella
Guest
Posts: n/a
I spend about 25 a week on milk and bread
Reply With Quote
  #6  
November 18th, 2004, 01:41 PM
mineforever's Avatar Mega Super Mommy
Join Date: Oct 2004
Location: Alberta, Canada
Posts: 2,003
bread I make my own and we go through about a loaf and a half a day so about 10-12 loaves/week

milk we go through about 7Homo milk jugs a week and 2-3 skim milk Jugs/week
__________________
~Charity - SAHM to 6 Monkeys and expecting #7!!

Reply With Quote
  #7  
November 18th, 2004, 01:54 PM
YankeeMom
Guest
Posts: n/a
Quote:
Originally posted by zonapellucida+Nov 18 2004, 12:28 PM-->
Quote:
<!--QuoteBegin-YankeeMom
Quote:
@Nov 18 2004, 01:17 PM
I probably spend $5-10 a MONTH on milk. We go through less than a gallon a week Bread, it's about a loaf a week so about $1.50-3.00/week (whole wheat).
<div align="right"><{POST_SNAPBACK}>

What are you feeding your family????? LOL My kids go through a loaf of bread just making toast for everyone! And over a gallon of milk a day!
<div align="right"><{POST_SNAPBACK}></div>
[/b][/quote]

I know! I'm looking at everyone's replies and going LOL!

They rarely eat toast. Maybe 1 piece each on the weekends. They don't "do" sandwiches, even in their school lunches I send a bagel or homemade hot pocket
The only time we (as in the kids, I don't touch the stuff) drink milk is in cereal or if I make a soup w/ milk in it (although, even then I use powdered milk).

Ask me how many apples, bagels, and crackers we go thru that would be another story altogether

ETA: we also go through about a gallon of soy milk a month for Matthew
Reply With Quote
Reply

Topic Tools Search this Topic
Search this Topic:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off



All times are GMT -7. The time now is 09:04 AM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2014, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0