Log In Sign Up

How many


Forum: Large Families

Notices

Welcome to the JustMommies Message Boards.

We pride ourselves on having the friendliest and most welcoming forums for moms and moms to be! Please take a moment and register for free so you can be a part of our growing community of mothers. If you have any problems registering please drop an email to boards@justmommies.com.

Our community is moderated by our moderation team so you won't see spam or offensive messages posted on our forums. Each of our message boards is hosted by JustMommies hosts, whose names are listed at the top each board. We hope you find our message boards friendly, helpful, and fun to be on!

Reply Post New Topic
  Subscribe To Large Families LinkBack Topic Tools Search this Topic Display Modes
  #1  
November 18th, 2004, 02:34 PM
zonapellucida
Guest
Posts: n/a
apples (fruit in general), bagels and crackers do you go through in a week? How about snack food? Do you even buy it???
Reply With Quote
  #2  
November 19th, 2004, 04:07 AM
Cindermella
Guest
Posts: n/a
we go through about 10 pounds of apples in a week

we don't really buy bagels or crackers all that often
Reply With Quote
  #3  
November 19th, 2004, 04:50 AM
YankeeMom
Guest
Posts: n/a
Now this is my kind of question
I buy a 1/2 peck of apples every week (sometimes more).

Bagels, I buy the mini bagels 12 to a bag about 2 per week.

Crackers, Saltines last about 2 weeks, Graham crackers about a week, sandwich crackers 2 (8 per pkg) per week.

Another favorite is yogurt. I buy 1 six pack of 4oz yogurt cups and 2 boxes (8per box) of yogurt tubes per week.
Reply With Quote
  #4  
November 19th, 2004, 05:19 AM
Platinum Supermommy
Join Date: Oct 2004
Location: South Carolina
Posts: 7,660
Quote:
Originally posted by YankeeMom@Nov 19 2004, 09:50 AM
I buy a 1/2 peck of apples every week (sometimes more).
<div align="right"><{POST_SNAPBACK}>
[/quote]


Ok this might be a stupid question, but how much is a peck?? We all know the tongue twister but I can't say that I have ever heard it actually used ????
__________________
<span style="font-family:Comic Sans MS">Christie</span>


Reply With Quote
  #5  
November 19th, 2004, 05:44 AM
zonapellucida
Guest
Posts: n/a
Since I included bagels ect in my bread listing I will break it up here.... 1 bag of bagels 6 to a bag. one box of graham crackers, a box of Cheese crackers and I love Kashi's Tasty little Crackers. but it take me about 2 weeks to go through a bosx (they are MINE, lol) As for fruit--one bag of apples, 12 kiwi, bunch of grapes and a bunch of banannas. The gilrs don't really eat yogurt but DH takes some wiht him everyday so we buy 12 cups. Oh and animal crackers--got to have em.

Anhd the bane of my kitchen--snack food---way to mcuh because I think I am getting lazy and I just want them to have somehting they can grab. It is usually empty carb calories but but I am working on changing it.
Reply With Quote
  #6  
November 19th, 2004, 06:19 AM
YankeeMom
Guest
Posts: n/a
1/2 peck = 5-6lbs or about 15 apples (but I look for the bags with the smallest apples...more apples that way).

I also get one big bag of grapes twice a month. Sometimes oranges, but most of the time they don't eat them. Bananas, they go in spurts. Sometimes they'll eat several pounds in a week, others they won't touch them.

Animal crackers & goldfish are bought about once a month (one big box of gold fish lasts a month, and Walmarts HUGE bag of animal crackers lasts about 3 weeks).
Reply With Quote
  #7  
November 19th, 2004, 07:55 AM
Member
Join Date: Nov 2004
Posts: 18
Depends. I don't always buy that stuff. This week I bought a 3 lb bag of granny smith apples on Saturday. They were gone by Thursday. So, next time I go to the store, I'll buy 2 bags. They ate a lot of bananas this time, too. I usually only buy a few for the little ones, but the bigger ones wanted them this time. I couldn't buy enough saltines to make it through the week if we had them all the time. Nobody has that kind of money. So, I buy them when I'm making a meatloaf or have soup planned for supper.
__________________
April
mom to
Tyler 12
Nikkie 10
Elizabeth 7
Gracie 4
Thomas 2
Reply With Quote
  #8  
November 19th, 2004, 12:21 PM
mineforever's Avatar Mega Super Mommy
Join Date: Oct 2004
Location: Alberta, Canada
Posts: 2,003
we go through about 2 bundles of banana's week and 1 2lb bag of apples/week.. I do buy snack like fruit snack an such but they are ONLY for OUTINGS and such they don't get them while we are at home.
__________________
~Charity - SAHM to 6 Monkeys and expecting #7!!

Reply With Quote
  #9  
November 22nd, 2004, 08:57 AM
CyprusMom's Avatar Mega Super Mommy
Join Date: Sep 2004
Location: Cyprus
Posts: 1,287
THis all depends what is in season. I have been buying around 1.5 kilos (~3lbs) of granny smith apples per week. We get bags of mangerines from my fil (they have their own trees) and my kids devour them in a few days. We will be bombarded with oranges soon! Bananas they will eat one week and leave them the next so I buy them occasionally. My kids eat cereal has a snack food so we go through about 2-3 boxes a week. If it's a cereal they really like and I rarely buy, it's gone in a day LOL.

Janice
__________________
Mom to dd 12 1/2, ds 11, dd 9, ds 6 1/2, dd 2 1/2


Reply With Quote
Reply

Topic Tools Search this Topic
Search this Topic:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off



All times are GMT -7. The time now is 02:40 AM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2014, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0