Log In Sign Up

CULTURE SHOCK


Forum: Waiting to Try to Conceive

Notices

Welcome to the JustMommies Message Boards.

We pride ourselves on having the friendliest and most welcoming forums for moms and moms to be! Please take a moment and register for free so you can be a part of our growing community of mothers. If you have any problems registering please drop an email to [email protected].

Our community is moderated by our moderation team so you won't see spam or offensive messages posted on our forums. Each of our message boards is hosted by JustMommies hosts, whose names are listed at the top each board. We hope you find our message boards friendly, helpful, and fun to be on!

Reply Post New Topic
  Subscribe To Waiting to Try to Conceive LinkBack Topic Tools Search this Topic Display Modes
  #1  
February 25th, 2008, 09:14 PM
Mjp121212's Avatar Platinum Supermommy
Join Date: Mar 2005
Posts: 8,065
Time for this again....I rather like this type of post lol.

What is the price of:

a Loaf of bread: Anywhere from 1$ for generic to 3$ for the "good" kind.

A gal. of Gas: I have no idea....I think its around $3.15

A 24pk of bottled water: Roughly 5$

Your fave Starbucks vice: 4.65$ for a grande java chip frap. I think.

Pizza---Extra large with cheese and pep.: 15-16$

Gal. of Milk: 3.69!

Doz. eggs: 1.98!

Pound of Deli turkey/ham: About 6$

Pound of Ground Chuck: ugh I'm not sure, I get it on sale for around 1.99 a pound for a family pack....so I'm thinking not on sale around 2.79.

A good cut of steak: I get only black angus and it's usually 5.99/lb unless I just get a sirloin and I can get it for around 3.99/lb.

10lb bag of potatoes: 3$

diapers: I get the box and its usually around 20$ for huggies.

Wipes: I get the box and its like 7$ for the parent's choice.

Forumla: Brayden was supplemented with Nutramigin and it was EXPENSIVE! Double the cost of the regular cans!

Babyfood: I think you can still get a 2pk of gerber for like 99cents lol.



How far do you have to drive to:

Your local grocery store: about 5-6minutes depending on the light that will factor into EVERY answer!

Your local pharmacy: It's 3 miles away and it takes about 5-6 minutes too.

Walmart if you have one: Walmart A is about 15 minutes----about 6 miles, Walmart B the same, Walmart C is 35 minutes and about 30 miles, Walmart D is about 35 minutes.

Your work: N/A

Dh's work: About 20 minutes

Your dr's (all) primary is about 3 1/2 miles away and it took me 8 minutes the other day. OB/GYN is about 20-2 minutes. Brayden's pedi is in the same building as mine and dh's.

Hospital: Lets see one is 15 minutes the other is about 15 minutes and there's a slew of others with in a 45 minute radius.

Gas station: Less than 3 miles....about 5 minutes.

Post office: About 5 miles

Park: A---less than 2 miles actually but driving takes about 15 minutes since ya gotta go around the hill. B----about 10-15 minutes, C---same, D---about 20-25 minutes.

Relatives: In law's are either next door, 1/2 mile or about 10 minutes away. Mom is 37 miles away, and my brother is 16 hour drive away.

Friends: 1 friend is a LONG way away....he lives over 2 hours from here. The other is about an hour away.

Favorites:
Fast food: Steak n Shake or a local drive in.
Grocery store: Local one.
Movie: I dunno.
Song: Good question! Currently it'd be Beautiful disaster by Kelly Clarkson.
Place: The mountains or the beach.
Concert you've been to: By far Reba and Kelly Clarkson together! AWESOME!

__________________

Thanks to Maitri for my wonderful siggy!
Reply With Quote
  #2  
February 25th, 2008, 09:26 PM
LadyCoconut's Avatar Platinum Supermommy
Join Date: Sep 2005
Location: Georgia
Posts: 35,234
I really want JESS to fill this out with what it costs and what she pays!

What is the price of:

a Loaf of bread:
I think mine is around $2.29 b/c I only get the ones that are 45cal per slice

A gal. of Gas: $3.05ish

A 24pk of bottled water: I don't know b/c I use re-usable water bottles, lol but I want to say around 4-5 bucks

Your fave Starbucks vice
: Wow, no idea. I have friends that work at starbucks and I get it free, otherwise I don't think I could justify the money!

Pizza---Extra large with cheese and pep.: Again, free for me! haha, but from Domino's a large cheese is $11.99 plus $1.69 per additional topping. Right now with the BFD you can get a lg with any toppings for $11.99 ... usually can scrape up a coupon for at least $9.99

Gal. of Milk: 3.69! <--- sounds good

Doz. eggs: $1.12?

Pound of Deli turkey/ham: No clue

Pound of Ground Chuck: $1.99

A good cut of steak: I think a filet is around 5 bucks a pound, but they have gross bacons wrapped around it... haha

10lb bag of potatoes: 3 bucks?

diapers: FREE if you lurk in frugal mommies enough LOL

Wipes: No idea

Forumla: I hope to BF

Babyfood: ???



How far do you have to drive to:

Your local grocery store: We have a super wal-mart right next to us and it's closer to walk than drive

Your local pharmacy: see above answer

Walmart if you have one: I can see the Wal-Mart glow from here...

Your work: maybe 3 miles

Dh's work: about 5 miles

Your dr's: about 3 miles for the primary

Hospital: About 12 minutes or so

Gas station: Again, faster to walk than drive... like one tenth of a mile or less?

Post office: About a mile

Park: We have one maybe 200 feet away in our complex

Relatives:
Both of our parents live within about 5 minutes from us

Friends: We have friends close too

Favorites:
Fast food:
Chic-Fil-A ... taco bell
Grocery store: I don't really have a favorite, I shop them all depending on deals
Movie: Favorite movie? The recent comedies are good: Borat, Waiting..., Superbad, Knocked up...
Song: I don't have a favorite favorite right now
Place: The beach
Concert you've been to: Best concert experience was hmm... probably Saves the Day + Dashboard... last leg of the vagrant tour in '01

__________________

Reply With Quote
  #3  
February 25th, 2008, 10:01 PM
Alison81's Avatar Platinum Supermommy
Join Date: Sep 2005
Location: New York
Posts: 7,593
What is the price of:

a Loaf of bread: around $1.99-2.99, regular bread

A gal. of Gas: it was $3.31/gal at the gas station down the street from me

A 24pk of bottled water: I don't know, I don't buy packs of water in the winter as much, I know 12 packs are $3.99

Your fave Starbucks vice: don't go to starbucks

Pizza---Extra large with cheese and pep.: like $16

Gal. of Milk: 3.69, that's around where it is here

Doz. eggs: $1.50 or so, depends on the kind

Pound of Deli turkey/ham: $5-6

Pound of Ground Chuck: Like $2.50

A good cut of steak: I don't know, I don't like steak

10lb bag of potatoes: $2-3

diapers: no clue, haven't bought diapers since summer 2006! it was like $15 for a pack of pull-ups though

Wipes: I get the containers, the pampers ones for $3.99-4.99, I think

Forumla: I hear it's expensive now, I supplemented DD with Enfamil, and I remember it being like $20/can ? I also bought those to go packs, since I only supplemented on occasion

Babyfood: I don't remember, used to get it on sale, and with coupons for pretty cheap



How far do you have to drive to:

Your local grocery store: Like 5 minutes

Your local pharmacy: 5 minutes or less

Walmart if you have one: 5 minutes, lol, are you seeing a trend? I live right in the center of town next to everything!

Your work: 10 minutes or less

Dh's work: 15 minutes

Your dr's (all): 15 minutes to DD's ped, and about 10-15 minutes to my doctor, dentest is 10 minutes away

Hospital: 15 minutes

Gas station: 2 minutes

Post office: 10 minutes

Park: First choice- 20 minutes, second choice- 10-15 minutes, third choice- 20 minutes

Relatives: DBF is 10 minutes, his sister is 15-20 minutes from me, the rest of my relatives live over 30 minutes away, and that is fine by me

Friends- my bff is 30 minutes away, all the rest are less than 30 minutes away

Favorites:
Fast food: Dairy Queen, only open in the spring/summer/fall
Grocery store: walmart, and a local grocery store that sells lots of yummy fresh food
Movie: wedding crashers
Song: like a boy, ciara
Place: the beach
Concert you've been to: haven't been to a lot of concerts
__________________

Thank you AlexKatieAiden Mommy for my siggy!
Reply With Quote
  #4  
February 26th, 2008, 12:44 AM
soImarriedAnerd's Avatar Platinum Supermommy
Join Date: Jan 2008
Location: Depends on the day....Earth :D
Posts: 28,951
Ok you going to have bear with me on this one....we have a different measurement system here.
What is the price of:

a Loaf of bread: $0.20

A gal of Gas: $1.54 here but we just left Hong Kong at it was $5.60 for a GAL!

A 24pk of bottled water:$1.00

Your fave Starbucks vice:no starbucks here

Pizza---Extra large with cheese and pep.: a "LARGE" pizza here is about the size of a personal pan back home and that costs $2

Gal. of Milk: don't drink milk.....evaporated milk is what they use

Doz. eggs: $0.10

Pound of Deli turkey/ham: nope on sandwich meats I haven't had a sandwich in months....great now i want subway LOL

Pound of Ground Chuck: $1

A good cut of steak: a resturant good steak with all the fixings. soup/2 sides cost $7

10lb bag of potatoes: can't find them

diapers: can't find

Wipes: can't find

Forumla:can't find it.

Babyfood: I don't think they have separate baby food here.



How far do you have to drive to:

Your local grocery store: 5 min walk

Your local pharmacy: across the street, but its shady LOL

Walmart if you have one: It takes me 17hrs to fly back to the states

Your work: don't work

Dh's work: 20-30 min

Your dr's (all): don't have one

Hospital:20 min to local hospital

Gas station: 5 minutes

Post office: still looking

Park: 2 min walk

Relatives: 20 hr flight away (MN/SD)

Friends- 17 hr flight

Favorites:
Fast food: Wendy's
Grocery store: Whole foods but usually to expensive
Movie: Crash
Song: Imagine, by John Lennon, though I love the Avril Laven (sp?) version
Place: Rome, Italy
Concert you've been to:some summer rock concert.....incubis/3 doors down/stone temple pilots/godsmack/ etc..
__________________
Reply With Quote
  #5  
February 26th, 2008, 04:57 AM
Oriyan's Avatar Platinum Superdupermommy
Join Date: Sep 2006
Posts: 10,467
What is the price of:

a Loaf of bread: I think mine is around $3.00 because we get the whole grain bread

A gal. of Gas: $3.30 for regular.

A 24pk of bottled water: I think around 6-7 dollars?

Your fave Starbucks vice: None. Id rather my 1.45 cup from 7-11

Pizza---Extra large with cheese and pep.: Probably around 13 dollars

Gal. of Milk: 3.89

Doz. eggs: $2.99?

Pound of Deli turkey/ham: Depends on the brande. 3.99 a pound?

Pound of Ground Chuck: No idea, we get good meat

A good cut of steak: I think a filet is around 7 bucks a pound, a porterhouse will run you 13 dollars for a nice one.

10lb bag of potatoes: 10 pounds? a lot of money lol. Little bags are like 3.99

diapers: No idea here

Wipes: No idea

Forumla: I hope to BF

Babyfood: ???



How far do you have to drive to:

Your local grocery store: 0.2 miles

Your local pharmacy: see above answer

Walmart if you have one: I can see the Wal-Mart glow from here... i love around the corner from it

Your work: 20 miles

Dh's work: about 7 miles

Your dr's: OB is 5 miles away, regular dr is about 45 miles away

Hospital: About 12 minutes or so

Gas station: Around the corner from me theres like 5 of them

Post office: Next to my Wal-mart

Park: We have one maybe 200 feet infront of our complex

Relatives: My parents are 30 minutes away, DBFs dad is about 20 minutes, my brother is 20 minutes from me as well.

Friends: Ummm none of my friends live local

Reply With Quote
  #6  
February 26th, 2008, 05:12 AM
soImarriedAnerd's Avatar Platinum Supermommy
Join Date: Jan 2008
Location: Depends on the day....Earth :D
Posts: 28,951
Quote:
Ok you going to have bear with me on this one....we have a different measurement system here.
What is the price of:

a Loaf of bread: $0.20

A gal of Gas: $1.54 here but we just left Hong Kong at it was $5.60 for a GAL!

A 24pk of bottled water:$1.00

Your fave Starbucks vice:no starbucks here

Pizza---Extra large with cheese and pep.: a "LARGE" pizza here is about the size of a personal pan back home and that costs $2

Gal. of Milk: don't drink milk.....evaporated milk is what they use

Doz. eggs: $0.10

Pound of Deli turkey/ham: nope on sandwich meats I haven't had a sandwich in months....great now i want subway LOL

Pound of Ground Chuck: $1

A good cut of steak: a resturant good steak with all the fixings. soup/2 sides cost $7

10lb bag of potatoes: can't find them

diapers:UPDATE!!! 14 diapers for $2.00

Wipes: can't find

Forumla:can't find it.

Babyfood: I don't think they have separate baby food here.



How far do you have to drive to:

Your local grocery store: 5 min walk

Your local pharmacy: across the street, but its shady LOL

Walmart if you have one: It takes me 17hrs to fly back to the states

Your work: don't work

Dh's work: 20-30 min

Your dr's (all): don't have one

Hospital:20 min to local hospital

Gas station: 5 minutes

Post office: still looking

Park: 2 min walk

Relatives: 20 hr flight away (MN/SD)

Friends- 17 hr flight

Favorites:
Fast food: Wendy's
Grocery store: Whole foods but usually to expensive
Movie: Crash
Song: Imagine, by John Lennon, though I love the Avril Laven (sp?) version
Place: Rome, Italy
Concert you've been to:some summer rock concert.....incubis/3 doors down/stone temple pilots/godsmack/ etc..[/b]
__________________
Reply With Quote
  #7  
February 26th, 2008, 05:32 AM
Jennifer-in-Italy
Guest
Posts: n/a
What is the price of:

a Loaf of bread: .25 because I make my own

A gal. of Gas: $9, give or take about 50 cents with conversion rates

A 24pk of bottled water: #6

Your fave Starbucks vice: no starbucks

Pizza---Extra large with cheese and pep.: ummmmm a "personal" margherita pizza is about the size of a medium in the states and it's $10

Gal. of Milk: $9, because I drink lactaid and soy

Doz. eggs: $2.54

Pound of Deli turkey/ham: $8

Pound of Ground Chuck: according to the package I am looking at 4.35

A good cut of steak: 9.75

10lb bag of potatoes: $4

diapers: no idea

Wipes: no idea

Forumla: no idea

Babyfood: no idea



How far do you have to drive to:

Your local grocery store: American- 1/2 mile. Italian-5 miles

Your local pharmacy: 3/4 mile(on base, in hosp)

Walmart if you have one: one click for walmart.com

Your work: 1/2 mile to the gate

Dh's work: 90 minutes

Your dr's (all): 3/4 mile to hosp

Hospital: 3/4 mile

Gas station: 1.5 miles

Post office: 2/3 mile

Park: about ten feet outside my front door

Relatives: 4.5 hr flight to closest, 25 hrs to rest

Friends: BFF-25hrs plane

Favorites:
Fast food: Blue Moon
Grocery store: Local one.
Movie: I dunno.
Song: ?
Place: Sorrento, Italy
Concert you've been to: Depeche Mode
Reply With Quote
  #8  
February 26th, 2008, 06:51 AM
~hsingtreehouse~
Guest
Posts: n/a
a Loaf of bread: $3.09

A gal. of Gas: $3.09

A 24pk of bottled water: $2.50

Your fave Starbucks vice: I don't do coffee

Pizza $16-$18

Gal. of Milk: $3.69-$3.99 for the STORE BRAND!

Doz. eggs: $1.98

Pound of Deli turkey/ham: on sale $5.99 a pound

Pound of Ground Chuck: I don't eat ground beef. I can get a pound of ground turkey for $1.99 though!

A good cut of steak: $5.99 for stuff like T-bone or Ribeye. If you want a good filet, you are talking more like $9.99.

10lb bag of potatoes: 10 pounds - $4.50

diapers: Don't buy diapers anymore (YAY!)

Wipes: I use the cheapo $89 cent a pack version from wal-mart. They are not for my kids...I just keep them in the bathroom for misc needs.

Forumla: I haven't bought or priced formula in over 3 years! YAY again!

Babyfood: Nope, don't buy this either! (yay...one more time!)



How far do you have to drive to:

Your local grocery store: 15 minutes

Your local pharmacy: 10 minutes

Walmart if you have one: 45 minutes to one, 35-40 to the other one (opposite direction)

Your work: 0 minutes! LOL

Dh's work: 1 hour...ONE WAY!

Your dr's all of them are a 45 minute to an hour drive. I live in the middle of nowhere, but I am not going to settle for a middle of nowehere doctor for my or my kids!

Hospital: 35-40 minutes.

Gas station: 10-15 mins for the expensive ones up here. To get gas 10 cents cheaper a gallon, I wait till I am going to walmart and make the 45 minute drive!

Post office: 10 minutes

Park: 10 minutes (but we have 60 acres of land and 5 acres that is our front and back yard with a creek running through the back, so really, we don't go to the park much.

Relatives: MIL lives at the end of the freaking driveway! 200 yards from my house! All of Dan's relatives (immediate and like uncles) are right here - either sharing the land or less than 10 mins from the house). My mom lives 3 hours away. Dad lives 4 hours away.

Friends: All over the place. I have a few friends here, but not good friends. My Bf Shannon lives a good 6 hours from me. My other bf Jenn lives 3 hours from me (within 20 mins from my mom). Another good friend of mine, Mendy, lives in TX - so what...14 hours or so from me!

Favorites:
Fast food: Subway
Grocery store: I like Food City best. The closest one to me is 45 mins away so I usually shop at the local food lion.
Movie: I don't have a "favorite." I like a LOT of movies. The most touching one I saw recently was "The Notebook" CRY!
Song: Currently, "Sorry" by Buck Cherry
Place: My home!
Concert you've been to: Ha ha, ha ha ha. Sure I get to go to concerts!
Reply With Quote
  #9  
February 26th, 2008, 09:29 PM
Mjp121212's Avatar Platinum Supermommy
Join Date: Mar 2005
Posts: 8,065
Wow lots of different prices....9 bucks for gas! GEESH!
__________________

Thanks to Maitri for my wonderful siggy!
Reply With Quote
  #10  
February 27th, 2008, 12:28 AM
mtowcs09's Avatar Mega Super Mommy
Join Date: Feb 2008
Location: Dallas, tx
Posts: 2,968
Send a message via AIM to mtowcs09
What is the price of:

a Loaf of bread: $1.99-3.00

A gal. of Gas: $2.95-3.30

A 24pk of bottled water: It can be as cheap as $5, but the ones I drink would be $22

Your fave Starbucks vice:
I don't like starbucks

Pizza---Extra large with cheese and pep.: $12ish

Gal. of Milk: $3.60

Doz. eggs: $2.15

Pound of Deli turkey/ham: From $4-9

Pound of Ground Chuck: $3.

A good cut of steak: $10-15

10lb bag of potatoes: $4



How far do you have to drive to:

Your local grocery store: 10 mins. max

Your local pharmacy: 2 mins., it's just down the street

Walmart if you have one: 10 minutes

Your work: N/A

Dh's work: N/A

Your dr's (all) primary- 10 mins., psych- 15 mins., OB/GYN- 10 mins.

Hospital: 10 mins., but the one I love is about 30 mins. depending the traffic

Gas station: 2 minutes, down the street

Post office: 10 minutes

Park: 5 minutes

Relatives: Grandparents in dallas, about 20 minutes; Other grandparents in Sherman, about an hour or two

Friends: One lives up the street, another lives in Cali

Favorites:
Fast food: I like almost everything
Grocery store: Wal-Mart
Movie: I like too many
Song: Same as above
Place: South Padre Island
Concert you've been to: None :/
__________________




Reply With Quote
  #11  
February 27th, 2008, 04:15 AM
ANGWife
Guest
Posts: n/a
**Just a side note, I shop at the commisary fo rmy food so it's much cheaper anyways.


What is the price of:

a Loaf of bread: Less than $1

A gal. of Gas: $3.09

A 24pk of bottled water: About $4

Your fave Starbucks vice: Less than $3 for caramel apple cider

Pizza---Extra large with cheese and pep.: $12-14

Gal. of Milk: Less than $2

Doz. eggs: Less than $1

Pound of Deli turkey/ham: not sure

Pound of Ground Chuck: note sure

A good cut of steak: not sure

10lb bag of potatoes: $3

diapers: don't buy these yet

Wipes: don't buy these yet

Forumla: don't buy these yet

Babyfood: don't buy these yet



How far do you have to drive to:

Your local grocery store: about 5 minutes

Your local pharmacy: about 5 minutes

Walmart if you have one: 10 minutes

Your work: 10 minutes

Dh's work: About 10-15 minutes

Your dr's (all) Primary and OB/GYN are in the same building center, about 20 minutes away

Hospital: 15-20 minutes

Gas station: Less than half mile (it's right behind my townhousing development)

Post office: 2-3 minutes

Park: 5-10 minutes

Relatives: Mom is 5 minutes, Dad is 20-25 minutes, and InLaws are 15-20 minutes

Friends: My best friend is and hr and half away

Favorites:
Fast food: Subway
Grocery store: Commissary
Movie: Hairspray
Song:
Place: Cape Elizabeth, Maine
Concert you've been to: Last concert was Everclear

Reply With Quote
  #12  
February 27th, 2008, 05:55 AM
Tinytoon's Avatar Veteran
Join Date: Apr 2005
Posts: 118
What is the price of:

a Loaf of bread: Around $1.50

A gal. of Gas: $3.05

A 24pk of bottled water: Around $2 for the not fancy kind.

Your fave Starbucks vice: I love their carmel apple spice drinks. Normally around $2.50 for a large

Pizza---Extra large with cheese and pep.: Umm....we normally do the take and bake kind so about $10

Gal. of Milk: $2.50 ish

Doz. eggs: Normally around $98 unless you are getting the newly laid ones.

Pound of Deli turkey/ham: $4

Pound of Ground Chuck: No idea. The only meat I eat is fish so only DH buys that stuff

A good cut of steak:No idea here either. See above + low finances

10lb bag of potatoes: Potatoes come very cheap around here. Probably $1.

diapers: $19 for the 250 count pack of Luvs

Wipes: $5

Forumla:$20 for Enfamil.

Babyfood: $.50 for gerber normally



How far do you have to drive to:

Your local grocery store: 2 minutes

Your local pharmacy: 5-10 minutes

Walmart if you have one: 5 minutes to one, 20 minutes to another, 45 minutes to the third
Your work: 10 minutes or less

Dh's work: 20 minutes

Your dr's (all): 20 minutes to family doctor, 30 minutes to OB/GYN

Hospital: 5 minutes to one, 15 minutes to the other

Gas station: 5-15 minutes

Post office: 15 minutes

Park: Our favorite is about 10 minutes away. Theres tons of itty bitty ones everywhere around here. The closest is about a 5 minute walk.

Relatives: My sis lives with us. Bro in law is 30 minutes away. My parents and DH's dad 2 hours. The rest anywhere from 6 hours driving to 8 hours on a plane.

Friends- My BFF is 6 hour drive away . The rest anywhere from 20 minutes to 8 hours on a plane

Favorites:
Fast food: Not into fast food. Bad digestion problems. My absolute favorite place is Raw Sushi and it is a 5 minute walk.
Grocery store: I like Winco. They normally have great fresh produce and they are inexpensive
Movie: Hmmm.... That's tough. Depends on my mood. I normally like horror or action the best.
Song: right now probably Cindy by Tammany Hall NYC
Place: the mountains
Concert you've been to:Live and Collective Soul last summer. I got to meet Collective Soul. It was awesome!!!! Oh and Josh Groban also last summer.
__________________
Reply With Quote
Reply

Topic Tools Search this Topic
Search this Topic:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off



All times are GMT -7. The time now is 11:30 AM.



Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0